ZESPOŁY: Białoruś, Bułgaria, Łotwa, Polska
ŁOTWADziecięcy Ludowy Zespół Taneczny „Ligo” jest częścią jednego z najstarszych i najbardziej doświadczonych ludowych zespołów tanecznych na Łotwie - „LIGO”. Już od sześciu sezonów zespół przyjmuje dzieci w różnym wieku, umożliwiając im stawianie pierwszych tanecznych kroków pod opieką Anity Pielena-Peleny. Co więcej, w ciągu sześciu lat nasza grupa 83 tancerzy rozrosła się do 284 tancerzy, w dziewięciu grupach wiekowych. Najmłodsze dzieci mają zaledwie 2 lata, a najstarsze to już nastolatki.Dziecięcy zespół tańca ludowego „Ligo” brał udział w festiwalach folklorystycznych na Słowacji (2011), Litwie i Estonii (2012), Białorusi i Ukrainie (201 3).
POLSKAJedyny w Polsce Integracyjny Klub Tańców Polskich zawiązał się w listopadzie 2004 roku w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Poznaniu. Jego uczestnikami są dzieci niepełnosprawne oraz członkowie Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Cepelia-Poznań”. Poprzez swój udział w zajęciach tego Klubu dzieci niepełnosprawne pragną w ten sposób pokonać bariery i ukazać swoim rówieśnikom, że taniec to przede wszystkim wspaniałe odczucia estetyczne, cudowna zabawa i doskonałe panaceum na troski i niedogodności codziennego życia oraz zaspokajanie potrzeby kontaktów społecznych. Zajęcia prowadzi Jadwiga Banaś, mgr pedagogiki, dyplomowany nauczyciel tańca, choreograf. Wielokrotne występy w Poznaniu, na festiwalach w Kołobrzegu, Warszawie, Olsztynie wzbudzały zawsze aplauz widzów, pozostawiając niezapomniane przeżycia. Na VIII Festiwalu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych w Gnieźnie dzieci zdobyły Grand Prix oraz nagrodę publiczności. Klub reprezentował również Polskę na II Światowym Festiwalu Dzieci Niepełnosprawnych „Smailing Child” w Istambule.
POLSKADziecięcy Zespół Regionalny „Mali Grojcowianie”.
Początki działalności zespołu sięgają 1995 roku z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich i Jadwigi Jurasz, obecnego kierownika i choreografa. Zespół prezentuje na scenie gry, zabawy i wyliczanki oraz tańce dostosowane do wieku dzieci. Prezentuje zwyczaje, muzykę i tańce górali Beskidu Żywieckiego. Od 2002 r Zespół zrzeszony jest w Międzynarodowej Radzie Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej – Polska Sekcja CIOFF. Zespół był wielokrotnym laureatem Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Wiśle oraz uczestnikiem i laureatem Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce, Międzynarodowego Święta Dzieci Gór w Nowym Sączu, Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Folkloru w Zielonej Górze, Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej – Gorzów Wielkopolski, Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek “Pastorałka Żywiecka”. |
BUŁGARIAZespół Tańca Ludowego „Detstvo” Miejskiego Domu Kultury dla dzieci w Pazardżiku został założony w 1962 roku. Zespół kultywuje tradycje bułgarskiego folkloru tanecznego. Motto naszego zespołu ludowego to „Twórczość i piękno z uśmiechem dziecka”. W Zespole Tańca Ludowego „Detstvo” tańczy około 180 dzieci. Zespół, którego menedżerem artystycznym jest Elena Tetseva, to grupa o unikalnym wizerunku i tradycjach. Zdobył uznanie publiczności na całym świecie i został uhonorowany wieloma medalami i nagrodami na międzynarodowych festiwalach oraz konkursach. Występy zespołu cieszyły się wielkim zainteresowaniem publiczności w takich krajach jak: Jugosławia, Rumunia, Rosja, Francja, Grecja, Syria, Turcja, Tajwan, Anglia, Włochy, Białoruś, Cypr, Egipt, Portugalia, Macedonia, Izrael, Gruzja.
BIAŁORUŚZespół Tańca "Wiljanoczka" powstał w 2001 roku i działa do dziś przy Szkole Artystycznej im. Michała Kleofasa Ogińskiego w Smorgoniach niedaleko Grodna. W repertuarze Zespołu poza tańcami z regionu Smorgoni jak np. polka trasucha, polka-wiesiałucha znajdują się opracowania choreograficzne innych regionów Białorusi. Są to tańce historyczne, nawiązujące do tradycyjnych zwyczajów.
Zespół uczestniczył przede wszystkim w koncertach na terenie Białorusi, brał też udział w festiwalach na Litwie, Łotwie, w Rosji i w Polsce. „Wiljanoczce” towarzyszy zespół‚ muzyki ludowej „Gulanok” POLSKADziecięcy Zespół Folklorystyczny "Cepelia-Poznań" Młodzieżowego Domu Kultury nr 3 w Poznaniu powstał w roku 1988. Około 80 dzieci w wieku od 6 do 15 lat uczy się śpiewu i tańca ludowego oraz gry na prostych instrumentach ludowych, kultywując polskie dziecięce tradycje ludowe. W zajęciach uczestniczy również kapela złożona z profesjonalnych muzyków. Swoje umiejętności prezentują na występach w Poznaniu, Wielkopolsce i Polsce. Są ambasadorami kultury polskiej poza granicami naszego kraju. Występowały przed publicznością Francji, Holandii, Chorwacji, Niemiec, Rosji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Węgier, Cypru, Tajwanu, Włoch, Turcji, Macedonii, Bułgarii, Indii. Występowały również w Watykanie, na audiencji u Ojca Świętego. Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Cepelia-Poznań” jest członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.
|