ZESPOŁY: Bułgaria, Indie, Polska
INDIEZespół Ghungroo Musical Club Chandigarh został założony w 1987 roku w celu połączenia ludzi z całego świata poprzez muzykę i taniec. Od samego początku działalności Klub jest organizatorem wielu kulturalnych, międzynarodowych festiwali. Na te wydarzenuia zapraszał różne zespoły ludowe z zagranicy, między innymi z Finlandii, Francji, Hiszpanii i Polski. Również sam prezentował się na różnorodnych festiwalach w Rosji, Czechach i Jordanii, gdzie był oklaskiwany i ciepło przyjmowany przez publiczność i media.
POLSKADziecięcy Zespół Regionalny „Tatry” z Ratułowa założony w 1993 roku, działa pod patronatem Związku Podhalan i liczy ok. 50 członków. Zespół swymi koncertami uświetnia imprezy kulturalne w swojej miejscowości i na terenie gminy Czarny Dunajec. Uczestniczył w międzynarodowych festiwalach w Holandii, Bułgarii i we Włoszech oraz festiwalu „Święto Dzieci Gór” w Nowym Sączu. Zdobył wiele cennych nagród na ogólnopolskich konkursach.
POLSKAJedyny w Polsce Integracyjny Klub Tańców Polskich zawiązał się w listopadzie 2004 roku w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Poznaniu. Jego uczestnikami są dzieci niepełnosprawne oraz członkowie Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Cepelia-Poznań”. Poprzez swój udział w zajęciach tego Klubu dzieci niepełnosprawne pragną w ten sposób pokonać bariery i ukazać swoim rówieśnikom, że taniec to przede wszystkim wspaniałe odczucia estetyczne, cudowna zabawa i doskonałe panaceum na troski i niedogodności codziennego życia oraz zaspokajanie potrzeby kontaktów społecznych. Zajęcia prowadzi Jadwiga Banaś, mgr pedagogiki, dyplomowany nauczyciel tańca, choreograf. Wielokrotne występy w Poznaniu, na festiwalach w Kołobrzegu, Warszawie, Olsztynie wzbudzały zawsze aplauz widzów, pozostawiając niezapomniane przeżycia. Na VIII Festiwalu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych w Gnieźnie dzieci zdobyły Grand Prix oraz nagrodę publiczności. Klub reprezentował również Polskę na II Światowym Festiwalu Dzieci Niepełnosprawnych „Smailing Child” w Istambule.
POLSKADziecięcy Zespół Folklorystyczny „Marynia” z Wronek działa we Wronieckom Ośrodku Kultury od 1993 roku. W zespole tańczą i śpiewają dzieci ze szkół podstawowoych i gimnazjalnych z Wronek i okolic. Celem działalności zespołu jest kultywowanie rodzimego folkloru. Program artystyczny prezentowany jest w orginalnych kostiumach, wykonanych przez twórców ludowych w oparciu o muzealne wzory. |
BUŁGARIADziecięcy Zespół Ludowy “Iglika” z Tsarewa został założony w 1978 roku przez Damiana Damianowa. Jego członkowie to dzieci w wieku od 8 do 16 lat. Prezentowany przez nich repertuar to tańce i pieśni z różnych regionów Bułgarii, które zgodne są z ludową tradycją kultywowaną w tym kraju przez przez wieki do dziś. Zespół „Iglika” brał udział w wielu festiwalach między innymi we Francji, Rosji, Luksemburgu, Finlandii, Grecji, Belgii, Niemczech, Meksyku i na Cyprze.
POLSKADziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "WIWATY" działa przy Ośrodku Kultury w Pobiedziskach. Powstał w 1971 roku. Zespół nazwę swą przyjął od popularnego dawniej w Wielkopolsce tańca ludowego. Zespół swoimi występami stara się od wielu lat rozsławiać dobre imię gminy, powiatu i województwa. Propaguje folklor swojego i innych innych regionów, a tym, których losy rzuciły z dala od ojczyzny, przybliża polską muzykę ludową. "Wiwaty" prezentują wysoki poziom artystyczny, czego świadectwem są sukcesy na licznych imprezach krajowych i zagranicznych. Zespół Pieśni i Tańca “Wiwaty” prezentował folklor naszego kraju w 27 krajach podczas 67 podróży artystycznych. Dał ponad tysiąc koncertów w Polsce i zagranicą. Zespół jest laureatem wielu konkursów i przeglądów.
POLSKADziecięcy Zespół Folklorystyczny "Cepelia-Poznań" Młodzieżowego Domu Kultury nr 3 w Poznaniu powstał w roku 1988. Około 80 dzieci w wieku od 6 do 15 lat uczy się śpiewu i tańca ludowego oraz gry na prostych instrumentach ludowych, kultywując polskie dziecięce tradycje ludowe. W zajęciach uczestniczy również kapela złożona z profesjonalnych muzyków. Swoje umiejętności prezentują na występach w Poznaniu, Wielkopolsce i Polsce. Są ambasadorami kultury polskiej poza granicami naszego kraju. Występowały przed publicznością Francji, Holandii, Chorwacji, Niemiec, Rosji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Węgier, Cypru, Tajwanu, Włoch, Turcji, Macedonii, Bułgarii. Występowały również w Watykanie, na audiencji u Ojca Świętego. DZF „Cepelia-Poznań” jest członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.
|