ZESPOŁY: Malezja, Ukraina, Polska
UKRAINAZespół Tańca „Barwinek” rozpoczął swoją działalność w 2006 roku przy Krzemienieckim Domu Kultury. Od tego czasu systematycznie uczestniczy w festiwalach na Ukrainie i w Polsce. Od 2007 roku, w różnych miastach w całej Polsce, najlepsze pary zespołu biorą udział w ogólnopolskich konkursach polskich tańców narodowych, nawiązującej do tradycji tańczenia tańców polskich na balach i zabawach. W repertuarze zespołu znajdują się polskie tańce narodowe (polonez, mazur, krakowiak, oberek, kujawiak), a także tańce ukraińskie. Dzisiaj Zespół liczy około 80 osób (3 grupy).
POLSKAZespół Folklorystyczny "Marynia" powstał w roku 1993 i działa we Wronieckim Ośrodku Kultury. W zespole tańczy i śpiewa ok. 80 dzieci z Wronek i okolicy, doskonaląc swoje umiejętności w czterech grupach wiekowych. Celem działalności Zespołu, od początku jego istnienia, jest kultywowanie tradycji rodzimego folkloru poprzez propagowanie tańców i przyśpiewek z regionu szamotulskiego. W swoim repertuarze Zespół Folklorystyczny „Marynia” prezentuje także tańce i przyśpiewki innych regionów Polski oraz tańce narodowe: poloneza, krakowiaka, kujawiaka i oberka. Zespół Folklorystyczny "Marynia" prezentując folklor wielkopolski i innych regionów Polski kładzie szczególny nacisk na dochowanie wierności tradycjom ludowym. Dopełnieniem tego są stroje, o które Zespół dba i stara się, aby w każdym najmniejszym szczególe zgodne były z autentycznymi ubiorami regionalnymi i jak najbardziej zbliżone do oryginału. Dzieci i młodzież z Zespołu Folklorystycznego „Marynia” prezentują swoje umiejętności przed publicznością w kraju i zagranicą, biorąc udział w licznych festiwalach i przeglądach. Podczas swej prawie 20-letniej działalności Zespół koncertował m.in. w Rosji, Francji, Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Bułgarii, Turcji, Czechach, na Węgrzech i Litwie ciesząc się dużym zainteresowaniem i zyskując uznanie tamtejszej publiczności..
POLSKADziecięcy Zespół Folklorystyczny "Cepelia-Poznań" Młodzieżowego Domu Kultury nr 3 w Poznaniu powstał w roku 1988. Około 80 dzieci w wieku od 6 do 15 lat uczy się śpiewu i tańca ludowego oraz gry na prostych instrumentach ludowych, kultywując polskie dziecięce tradycje ludowe. W zajęciach uczestniczy również kapela złożona z profesjonalnych muzyków.
Swoje umiejętności prezentują na występach w Poznaniu, Wielkopolsce i Polsce. Są ambasadorami kultury polskiej poza granicami naszego kraju. Występowały przed publicznością Francji, Holandii, Chorwacji, Niemiec, Rosji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Węgier, Cypru, Tajwanu, Włoch, Turcji, Macedonii, Bułgarii. Występowały również w Watykanie, na audiencji u Ojca Świętego. DZF „Cepelia-Poznań” jest członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF. |
MALEZJAGrupa Kulturalna Ministerstwa ds. Młodzieży Malezji jest organizacją współpracującą ze szkołami, w których rozwijane są talenty taneczne, muzyczne, teatralne i artystyczne. Uczestnicy pochodzą z różnych szkół, z wielu regionów. Stowarzyszenia szkolne i ich działania odgrywają istotną rolę w edukacji kulturalnej i rozwoju talentów. Zajęcia taneczne i muzyczne odbywają się poza szkołą, jako zajęcia dodatkowe. Większość uczestników brała udział w festiwalach krajowych i zagranicznych. Występowali w takich krajach jak Turcja, Rosja, Włochy, Tajwan oraz Indonezja. Tancerze są zazwyczaj w wieku od 7 do 16 lat, a muzycy od 14 do 18. Ich pokazy taneczne, wykonywane do muzyki granej na żywo, lub odtwarzanej, są niezwykle interesujące, pełne barw i życia .
POLSKADziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Modraki” działa od 2001roku przy Gminnym Ośrodku kultury „Sezam” w Tarnowie Podgórnym. Zespół współpracuje także z kapelą „Po zagonach”. W zespole tańczy 50 dzieci w wieku od 6-17 lat. W swoim repertuarze posiada tańce wielkopolskie (średzkie i szamotulskie), łowickie, śląskie, rzeszowskie, kaszubskie i krakowskie. Zespół uświetnia wiele imprez na terenie gminy i miasta Poznania a także za granicą. Nagrał trzy płyty CD z kolędami oraz popularnymi polskimi piosenkami.
POLSKAJedyny w Polsce Integracyjny Klub Tańców Polskich zawiązał się w listopadzie 2004 roku w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Poznaniu. Jego uczestnikami są dzieci niepełnosprawne oraz członkowie Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Cepelia-Poznań”. Poprzez swój udział w zajęciach tego Klubu dzieci niepełnosprawne pragną w ten sposób pokonać bariery i ukazać swoim rówieśnikom, że taniec to przede wszystkim wspaniałe odczucia estetyczne, cudowna zabawa i doskonałe panaceum na troski i niedogodności codziennego życia oraz zaspokajanie potrzeby kontaktów społecznych. Zajęcia prowadzi Jadwiga Banaś, mgr pedagogiki, dyplomowany nauczyciel tańca, choreograf. Wielokrotne występy w Poznaniu, na festiwalach w Kołobrzegu, Warszawie, Olsztynie wzbudzały zawsze aplauz widzów, pozostawiając niezapomniane przeżycia. Na VIII Festiwalu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych w Gnieźnie dzieci zdobyły Grand Prix oraz nagrodę publiczności. Klub reprezentował również Polskę na II Światowym Festiwalu Dzieci Niepełnosprawnych „Smailing Child” w Istambule.
|