ZESPOŁY: Czechy, Węgry, Polska
WĘGRYDZIECIĘCY ZESPÓŁ TAŃCA WĘGIERSKIEGO „KISALFŐLD” z GYŐR
Zespół składa się z dwóch grup wiekowych od 10 do 12 lat. Tradycyjnych tańców węgierskich uczą się dzieci w artystycznej szkole w Győr. Dzieci koncertują na okręgowych i regionalnych festiwalach wraz z grupą dorosłą Zespołu. Prezentują tańce własnego regionu o nazwie rábaközi oraz innych regionów, które nazywaja się somogy, gömör and kalocsa. Akompaniuje im tradycyjna orkiestra smyczkowa. POLSKADZIECIĘCY ZESPÓŁ TANCA LUDOWEGO "CYBINKA-GRODZISK" powstał w 1999 roku z inicjatywy dyrektora Centrum Kultury RONDO w Grodzisku Wielkopolskim, Waldemara Łyczykowskiego. W swoich szeregach skupia dzieci (6 - 13 lat) z Grodziska Wlkp. i okolic, zafascynowanych polskim folklorem; tańcami, zwyczajami ludowymi i tradycją. W ciągu kilku lat działalności zespół wypracował sobie imponujący repertuar, w którym znajdują się przede wszystkim tańce, przyśpiewki, zabawy ludowe z rodzimej Wielkopolski, między innymi: z okolic Szamotuł, Wielkopolski zachodniej i południowej. Poza tym w jego repertuarze znajdują się tańce narodowe: tańce i przyśpiewki z innych regionów. Zespół współpracuje również z profesjonalną Kapelą Ludową "PO ZAGONACH" z Poznania. Zespół uczestniczył w różnorodnych krajowych i międzynarodowych przedsięwzięciach artystycznych i charytatywnych, dzięki czemu na trwałe wpisał się w życie kulturalne miasta, gminy, powiatu i regionu Wielkopolski. Koncertował również poza granicami kraju (m.in. we Francji, w Niemczech, Belgii, Serbii, Holandii, Czechach, na Węgrzech i Słowacji).
POLSKADZIECIĘCY ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA "MODRAKI" działa od 2001roku przy Gminnym Ośrodku kultury „Sezam” w Tarnowie Podgórnym. Zespół współpracuje także z kapelą „Po zagonach”. W zespole tańczy 50 dzieci w wieku od 6-17 lat. W swoim repertuarze posiada tańce wielkopolskie (średzkie i szamotulskie), łowickie, śląskie, rzeszowskie, kaszubskie i krakowskie. Zespół uświetnia wiele imprez na terenie gminy i miasta Poznania a także za granicą. Nagrał trzy płyty CD z kolędami oraz popularnymi polskimi piosenkami.
POLSKA |
CZECHYDZIECIĘCY ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY 'ISKERKA" z BRNA został założony w 1979 roku. Program artystyczny składa się z dziecięcych tańców, piosenek i zabaw z regionu Wołoszczyzny na Morawach. W zespole dzieci spędzają wolny czas, rozwijając zaintersowania folklorem i pielęgnując uczucia narodowe. Aktualnie Zespół składa się z 50 dzieci w wieku od 5 do 20 lat, które prezentują swoje umiejętności na wielu koncertach w Czeskiej Republice a także w innych krajach, takich jak Polska, Austria, Węgry, Słowacja.
POLSKADZIECIĘCY ZESPÓŁ LUDOWY "MALI POLIGRODZIANIE” powstał przy Zespole Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie” w 1985 roku. Liczy około 40 młodych tancerek i tancerzy w wieku 6–13 lat. W programie zespołu obok tańców narodowych znajdują się tańce regionalne wielkopolskie, śląskie, szczyrzyckie i żywieckie przedstawiane w oryginalnych strojach. W przygotowaniu tańców i przyśpiewek wykorzystywane są autentyczne źródła, możliwie najbardziej zbliżone do „korzeni” polskiego folkloru, wydobywając charakter i sposób zachowania właściwy dla danego regionu oraz typowy skład instrumentalny. Zespół z powodzeniem uczestniczy w wielu prestiżowych festiwalach zagranicznych m. In. W Belgii, Danii, Kanadzie, Grecji, Hiszpanii, Francji, Portugalii, Korei Południowej, we Włoszech i na Litwie. Żywiołowe występy „Małych Poligrodzian” pełne są spontaniczności i radości tancerzy oraz solistów wokalnych.
POLSKADZIECIĘCY ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY "CEPELIA-POZNAŃ" Młodzieżowego Domu Kultury nr 3 w Poznaniu powstał w roku 1988. Około 80 dzieci w wieku od 6 do 15 lat uczy się śpiewu i tańca ludowego oraz gry na prostych instrumentach ludowych, kultywując polskie dziecięce tradycje ludowe. W zajęciach uczestniczy również kapela złożona z profesjonalnych muzyków. Swoje umiejętności prezentują na występach w Poznaniu, Wielkopolsce i Polsce. Są ambasadorami kultury polskiej poza granicami naszego kraju. Występowały przed publicznością Francji, Holandii, Chorwacji, Niemiec, Rosji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Węgier, Cypru, Tajwanu, Włoch, Turcji i Macedonii. Występowały również w Watykanie, na audiencji u Ojca Świętego. Na festiwalach zagranicznych dzieci zawsze zdobywają ogromny aplauz publiczności, czego wynikiem są częste zaproszenia do nagrań w radiu i telewizji. Średnio co dwa lata Zespół prezentuje się na Ogólnopolskich i Wojewódzkich Przeglądach Zespołów Folklorystycznych, zdobywając zawsze nagrody lub wyróżnienia. Od 2002 roku DZF „Cepelia-Poznań” jest członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.
Jedyny w Polsce INTEGRACYJNY KLUB TAŃCÓW POLSKICH zawiązał się w listopadzie 2004 roku w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Poznaniu. Jego uczestnikami są dzieci niepełnosprawne oraz członkowie Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Cepelia-Poznań”. Poprzez swój udział w zajęciach tego Klubu dzieci niepełnosprawne pragną w ten sposób pokonać bariery i ukazać swoim rówieśnikom, że taniec to przede wszystkim wspaniałe odczucia estetyczne, cudowna zabawa i doskonałe panaceum na troski i niedogodności codziennego życia oraz zaspokajanie potrzeby kontaktów społecznych. Zajęcia prowadzi Jadwiga Banaś, mgr pedagogiki, dyplomowany nauczyciel tańca, choreograf. Wielokrotne występy w Poznaniu, na festiwalach w Kołobrzegu, Warszawie, Olsztynie wzbudzały zawsze aplauz widzów, pozostawiając niezapomniane przeżycia. Na VIII Festiwalu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych w Gnieźnie dzieci zdobyły Grand Prix oraz nagrodę publiczności. Klub reprezentował również Polskę na II Światowym Festiwalu Dzieci Niepełnosprawnych „Smailing Child” w Istambule. |